Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2008

Β' Τοπική Α' όμιλος 4η Αγωνιστική: Νίκη Πλάτης - Αστέρας Βαλύρας 0 - 1

Δεν τα κατάφερε η Νίκη Πλάτης να επιβληθεί του Αστέρα Βαλύρας στο γήπεδο των Φιλιατρών. Η Νίκη βρισκόμενη στην πιο κακή μέρα που θα μπορούσε να βρεθεί έδειξε τον πολύ κακό της εαυτό αφού δεν της έβγαινε τίποτα απολύτως στο γήπεδο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας Βαλύρας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε την κατοχή της μπάλας αλλά είχε και τις περισσότερες κίτρινες κάρτες καθώς και μία κόκκινη (2η Κίτρινη).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη Πλάτης βγήκε με λίγο αλλαγμένο το πρόσωπο της αλλά η ίδια αστοχία συνεχίστηκε.
Στο 46' ο Αστέρας έκανε το 0-1 με καθαρό οφσάιντ το οποίο δεν σφύριξε ποτέ ο Κυριακόπουλος.
Ενδεικτική είναι η απόκρουση του πέναλτι που κέρδισε η Νίκη Πλάτης όταν ο Γκέρτσας κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του.
Ο Σωτηρόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα αλλά.... ο Μάνδελος απέκρουσε.

Το Φίλμ του αγώνα

Στο 1ο λεπτό σε μια επίθεση της Βαλύρας με αξιώσεις για γκόλ ο Γιαννόπουλος έκανε το σουτ αλλά ο Νικολόπουλος απέκρουσε στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Στο 12' ο Κλειώτης και στο 18 ο Σιάγκρης αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή.

Στο 19' σε κόρνερ που εκτέλεσε ο Κώτσος έπιασε την μπάλα ο Μάνδελος.

Στο 26' Σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Μάνδελου έγιναν 3 προσπάθειες για γκολ οι οποίες απέτυχαν.

Στο 27' σε επίθεση που εξαπέλυσε ο Αστέρας ο Τσιγαρίδης σε κενή εστία έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 33' ο Γιαννόπουλος έκανε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλα ο Νικολόπουλος με υπερπροσπάθεια κατάφερε να την πετάξει κόρνερ.

Στο 35' Ο Γιαννόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Σταθόπουλος έξιωξε μακρυά.

Στο 40' Σε αντεπίθεση της Νίκης ο Χατζής εκτέλεσε σουτ και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 43' Ο Αρβανιταντώνης εκτέλεσε κόρνερ αλλά έστειλε την μπάλα απευθείας άουτ αφού πέρασε από όλους τους παίκτες.

Στο 46' ο Τσιγαρίδης έκανε χαμηλό σουτ ξεγελώντας τον Νικολόπουλο το οποίο κατέληξε στα δίχτυα.
Στο ίδιο λεπτό και μετά από έντονη διαμαρτυρία για οφσάιντ ο Χατζής είδε τη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Στο 48' ο Γκίνο σε κεφαλιά που έπιασε μετα απο εκτέλεση πλαγίου έστειλε την μπάλα στα χέρια του Μάνδαλου.

Στο 54' ο Ζαγαρέλος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο.

Στο 55' ο Σύλλας εκτέλεσε κόρνερ αλλά ο Μάνδελος μπλόκαρε.